Yönlendiriliyorsunuz…

Gülüş Tasarımı

Gülüş Analizi

Final restorasyonun tasarımının ortaya çıkması için var olan gülüşün 2D-3D olarak analizi yapılmalıdır.    

  •  Yüz analizi: yüz şeklinin belirlenmesi, yüz orta hata ve dişlerin orta hat hizasının değerlendirilmesi
  •  Estetik düzlemlerin analizi: çiğneme düzlemi, kesici dişlerin düzlemi
  •  Fonksiyonel hareketlerin analizi: protrüzyon, lateral hareketlerin analizi
  •  Ön dişlerin büyüklüğü, yüzeyi, morfolojisi
  •  Diş rengi


Unutulmamalıdır ki her hasta yaş, cinsiyet, beklenti, karakter ve kişisel tercihler yönünden birbirinden farklıdır. Bu analizde kullanılan makroestetik unsurlar estetik değerlendirme, tedavi planı ve kesin tedaviye başlangıç için rehber düzlemleri ve referans noktalarını sağlamaktadır. Diş hekimliğinin artistik ve kozmetik unsuru sadece gülüş tasarımının kurallarını ve stratejisini bilen diş hekimleri tarafından uygulanmaktadır.

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı, hastalarımızın dijital olarak gülüşünü ve tedavi sonucunu bir simülasyon aracılığıyla tasarlamamıza izin veren bir metottur. Estetik bölgenin teşhis ve tedavi planlamasında önemli bir adımdır.

Estetik, gülüş dizaynı ve güzellik algısı subjektif olup diş hekimliğinde hekimin ve teknisyenin algısına bağlıdır. Dijital gelişmelerle birlikte hastalar doğal diş ve güdülerini kendileri seçebilmektedir. Böylece dijital veya fiziksel mock-up yöntemiyle gülüşünüzdeki değişiklikleri görebilme imkanı sağlanmaktadır.

Başlangıç olarak dijital görüntüleme statik fotoğraflarla farklı gülüş görüntülerinin değerlendirilmesinde kullanılmaktaydı. Ancak spontan br gülümsemeyi statik fotoğraflarla değerlendirmek oldukça zordur. Bu yüzden video gibi dijital görüntülerle analizin tamamlanması daha doğru bir değerlendirme sağlamaktadır

Gülüş Tasarımının Aşamaları

1) Muayene: ağıziçi muayene ve radyografların değerlendirilmesi
2) Fotoğrafların ve video kayıtlarının alınması: hastanın yüzüyle birlikte gülümsemesinin kaydedilmesi gerekmektedir. Gülme hattının tespiti, bukkal koridor, dudak pozisyonu, orta hat, kesici dişlerin, dişeti görünürlüğünün değerlendirmesi fotoğraf kayıtlarıyla gerçekleştirilir. 
3) Dijital gülüş tasarımı ve wax-up uygulamasının (tasarımın modele aktarılması) yapılması: hasta bu aşamada beklentilerinden bahseder.
4) Tasarımın hasta ağzında kopyalanarak (mock-up) gerçeği yansıtıp yansıtmadığının kontrolü ve hastadan onay alınması
5) Teknisyenin dijital tasarımı porselen olarak işleyerek provaların başlaması

Gülüş tasarımı ne kadar zamanda yapılabilir?

Gülüş tasarımı kişiye özel yapılabilen bir uygulamadır. Dişlerde Nasıl bir değişiklik isteniyorsa tedavi kombinasyonları konuşularak hastayla birlikte yapılabilir. Fotoğrafların dijital ortama aktarılmasından sonra diş hekimi beklenti doğrultusunda çeşitli tasarımlar yaparak hastayla tekrar bir görüşme ayarlanabilir.