Yönlendiriliyorsunuz…

Pembe Estetik

Protetik materyallerdeki yenilikler ile dişin sert dokularının estetiği sağlanabilirken doğal bir görünüm için diş ile yumuşak dokuların da uyum içinde olması gerekmektedir. Gülme esnasında dişetinin fazla görünmesi , diş boylarının kısa olması, dişetinin form olarak doğalın dışında olması mükemmel yapılmış bir protezin bile doğallığını kaybetmesine sebep olabilmektedir.

Bu gibi durumlarda periodontal cerrahiyle yumuşak dokular şekillendirilmesi işlemine pembe estetik denir. Pembe estetik dijital gülüş tasarımının da bir parçasıdır. Dişetindeki fazla olan görünürlük fotoğraflar üzerinde belirlenip cerrahinin boyutu hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Ancak dişeti görünürlüğünün fazla olmasının sebebi üst dudağın fazla hareketinden kaynaklıysa pembe estetikte yapılan gingivektomi işlemi gereksiz ve yetersiz olabilir. Bu durumda dudağın hareketi botoks işlemiyle kısıtlandırılır. Ancak botoks uygulaması geçici bir uygulamadır ve 3 ayda bir tekrarlanması gerekmektedir. Daha kalıcı olarak dudağın daha aşağıda konumlandırılmasını sağlayan ‘lip repositioning’ denilen cerrahi işlemin yapılması daha kalıcı bir gülümseme sağlamaktadır. Bu cerrahi ağız içinden müdahaleyle yapılan ve vestibül derinliği azaltarak üst dudak kaslarının hareketini kısıtlayan konservatif bir yaklaşımdır.